Stranica kreirana: 7. lipnja 2004. Posljednja promjena: 6. siječnja 2005. |
Ova stranica je u izradi! Linkovi i slike mogu nedostajati! Podaci prikazani na ovoj stranici nisu nužno ispravni! |
The FAME su stranice posvećene sustavnom i znanstvenom proučavanju zastava i grbova. Ti simboli često nose snažne političke i druge poruke. Prikazivanje takvih simbola ovdje ne znači da autor podržava ideje koje oni predstavljaju. |
1:1 |
Car Franjo Josip I. je 1850. godine uspostavio dvije počasne zastave za trgovačku mornaricu. Bijela se počasna zastava "Merito Navale" dodjeljivala pomorskim kapetanima kao priznanje za civilnu službu Carstvu. To je obuhvaćalo u prvom redu otvaranje novih trgovačkih puteva kapetanovim putovanjem ili njegovom pomorskom znanstvenom doprinosu. ili za značajno unaprijeđenje austrijske navigacijske i pomorske trgovine općenito ili za drugi značajni pothvat u upravljanju brodom. Zastava se sastojala od bijelog polja u kojem je crni carski dvoglavi orao, svaka glava mu je okrunjena i obje su nadvišene carskom krunom, sa štitom na prsima raskoljenim Habsburg, Austrija i Lorena, okružen lancem Reda zaltnog runa i nizom drugih visokih austrijskih odlikovanja, sve okruženo na krilima i na repu postavljenih jedanaest zemaljskih grbova, te u kandžama drži mač, žezlo i carsku jabuku, i žuto obrubljenu crvu vrpcu s natpisom. Na prednjoj strani ispisano je na vrpci VIRIBUS UNITIS (Pobijedit ćemo zajedno), a na drugoj strani MERITO NAVALE (Pomorske zasluge). Zastava je osiguravala nagrađenim kapetanima prioritetnu uslogu njihovom brodu u austrijskim lukama, kao i neke druge povlastice. Isticala se na vrhu glavnog jarbola. Iako je u nekim izvorima prikazana kao pravokutna, zastava je kvadratna, izrađena od najkvalitetnije svile. Propisnik je određivao da se nakon smrti kapetana zastava pohrani u gradskoj skupštini njegovog rodnog mjesta "za sva vremena".
Jedina bijela počasna zastava koja je dodjeljena, dodjeljena je 31. lipnja 1860. godine austrijskom kapetanu Ivanu Vizinu (odnosno Ivo Visin ili Johann Visin), Hrvatu ređenom u Prčanju u Boki Kotorskoj, danas u Crnoj Gori, za njegovo putovanje oko svijeta jedrenjakom “Splendido”, prvom austrijskom, i šestom uopće, trgovačkom brodu koji je to uspio, u vremenu od 1852. do 1859. godine. Zastava se danas čuva u župnoj crkvi u Prčanju, zajedno sa svečanom poveljom kojom se poziva Kapetana na dodjelu priznanja. Zastava je zapravo oblikovana s mnogo manje pojedinosti i mnogo jednostavnije nego što je to u mnogim suvremenim izvorima prikazano s mongim detaljima, kao što i dolikuje zastavi koja je bila predviđena za dugotrajno isticanje na vrhu jarbola.
1:1 |
Crvena počasna zastava uspostavljena je kao priznanje za zasluge pomorskih kapetana koji su pokazali izuzetnu hrabrost u obrani od neprijateljskih ili piratskih napada. Po izgledu zastava je posvema jednaka bijeloj počasnoj zastavi, osim što je izrađena na podlozi od tamocrvene (burgundski crvena) svile, a natpis na stražnjoj strani je FORTITUDINI NAVALI (Pomorska hrabrost).
I ova zastava je dodjeljena samo jednom, i ovaj poua hrvatskom pomorcu. Kapetan Antun Celestin Ivančić (osnosno Antonio Cölestin Ivancich), rođen u malom Lošinju dobio je zastavu 1859. godine. On je isplovio iz Cardiffa u Engleskoj prema Rijeci, i ploveći u blizini Dugog Otoka, nesvjestan da su u međuvremenu Francuska i Austrija zaratili, bio je iznenađen ka su ga zarobila tri francuska broda. Zarobljeni brod upućen je u Toulon na sud. Tijekom prolaska pored Lastova, iskoristivši priliku za nevremena uspio je razoružati franscuske vojnike u pratnji na brodu i doplovio je do austrijske luke u Dubrovniku. Sudbina zastave zapravo je neizvjesna. Ne nalazi se nitu u Malom Lošinju niti u muzejima u Rijeci. Pomorski i povijesni muzej hrvatskog primorja u Rijeci čuva svečanu povelju - pozivnicu na dodjelu zastave.