[Prethodna stranica: Srbija i Crna Gora, 2002. - 2006.][FAME Glavna stranica][Indeks stranica][Abecedno kazalo][Kronološko kazalo][Šta je novo?][O FAME-u][Druge stranice o zastavama][Reakcije][This page is available in English too: Serbia and Montenegro - Ethnical Minorities][Nema slijedeće stranice]

[banner]  

Primi e-mail
kada su ove
stranice osvježene?

[vexicro]

Flags of the World

Stranica kreirana: 1. listopada 2005.
Posljednja promjena: 15. kolovoza 2006.
[The FAME - Flag and Arms of the Modern Era]
Ova stranica je u izradi! Linkovi i slike mogu nedostajati!
Podaci prikazani na ovoj stranici nisu nužno ispravni!

The FAME su stranice posvećene sustavnom i znanstvenom proučavanju zastava i grbova. Ti simboli često nose snažne političke i druge poruke. Prikazivanje takvih simbola ovdje ne znači da autor podržava ideje koje oni predstavljaju.

Srbija i Crna Gora - narodnosti


Zakon o zastiti prava i sloboda nacionalnih manjina (Službeni list SRJ br. 11/02) omogućeno je narodnostima u SiCG da koriste svoje simbole kao što su grb i zastava. Izglede tih simbola određuju nacionalni savijeti pojedinih narodnosti uz uvijet da simboli ne smiju biti jednaki simbolima neke druge države. Većina manjinskih zajednica je upravo u tijeku usvajanja svojih nacionalnih simbola.
U prosncu 2005. godine državna tijela Srbije i Crne Gore odobrila su upotrebu simbola četiri nacionalne zajednice: bošnjačke, bunjevačke, hrvatske i mađarske (* označene zvijezdicom u gornjoj listi).
Prema popisu iz 2002. godine građani SCG izjasnili su se prema nacionalnoj ili etničkoj pripadnosti kao: Jugoslaveni, Albanci, Bugari, Vlasi, Goranci, Makedonci, Muslimani, Nijemci, Romi, Rumunji, Rusi, Rusini, Slovaci, Slovenci, Ukrajinci, Česi (s više od 2000 pripadnika) te ostali. Osim gore spomenute četiri zajednice, do raspada SCG ustrojeni su nacionalni savjeti i za rusinsku, rumunjsku, slovačku, bugarsku, ukrajinsku, makedonsku, romsku, vlašku te grčku nacionalnu zajednicu. Ovi će vjerojatno nastaviti djelovati u Srbiji te njihove simbole možemo uskoro očekivati, a moguće da u međuvremenu i druge zajednice osnuju svoje savjete i zatraže pravo na isticanje svojih simbola. Među ostale etničke skupine pripadaju Aškali, Egipćani i Židovi...


Vidi još:

Aškalije

Matica Aškalija, Amëza e Ashkalive

[Aškalije] [Normal] 2:3
Prihvaćena: 1999.
Izvor: Abedin Toplica: "Flamuri Kombëtar i Ashkalive / Zastava Aškalija / The National Flag", Ashkali Horizonti, nr. 2, 2003, www.ashkali.org.yu
Dizajn: Abedin Toplica

Zastava je crvena s crnim orlom koji polijeće ispred zelenog kruga. Crvena i crna boje su slične albanskima, s kojima Aškali dugo godina žive u slozi i od koji su primili svoj današnji jezik. Zeleno predstavlja Islam, aškalijsku vjeru.



Bošnjaci

Nacionalni savet bošnjačke nacionalne manjine u Srbiji i Crnoj Gori, Bošnjačko nacionalno vijeće

[Bošnjaci] [Normal] 8:13 [Bošnjaci]
U upotrebi: od od 1992.
Prihvaćena: 11. svibnja 2004.
Izvor: Odluka o zastavi, 11.05.2004. Novi Pazar
Odluka o grbu, 11.05.2004. Novi Pazar
Statut Muslimanskog nacionalnog vijeća Sandžaka, 06.06.1993., Novi Pazar
Statut Bošnjačkog nacionalnog vijeća Sandžaka, 10.05.1998, Novi Pazar
Statut Nacionalnog savijeta bošnjačke nacionalne manjine
www.bnv.org.yu

Bijela zastava s grbom u sredini. Grb se temelji na grbu Bosne i Hercegovine iz 1990-ih, odnosno na povijesnom grbu dinastije Kotromanić: koso raskoljen srebrnom gredom, gore u zelenom tri srebrna polumjeseca, dolje u plavom tri zlatna ljiljana. Ove simbole upotrebljavaju etniki Mulsimani (koji se ubrzo nazivjau Bošnjacima) od ranih 1990-ih u Sandžaku oko Novog Pazara. Od formalnog usvajanja 2004. ovo je zastava svih Bošnjaka u SCG.



Bunjevci

Nacionalni savet bunjevačke nacionalne manjine, Nacionalni savit bunjevačke nacionalne manjine

[Bunjevci] [Normal] 20:23 | 1:1 [Bunjevci]
[Bunjevci]
Prihvaćena: 2005
Izvor: www.bunjevci.org.yu

Tradicionalne bunjevačke nacionalne boje su bijela i plava, sada po prvi put propisane u obliku zastave. U bijelom je polje grb koji je usvojen istodobno, dok su u plavom polju tri zlatne zvijezde koje podsjećaju na nedavno usvojenu zastavu Vojvodine, ovdje protumačene kao simbol Sv. Trojstva, ali i tri glavna bunjevačka središta: Subotica, Sombor i Baja. Grb je raskoljen desno u srebrnom zlatni uspravljeni lav drži krivošiju i lijevo u plavom tri zlatna ukrštena klasa povezana zlatnom vrpcom i nad svakim zlatna peterokraka zvijezda. Štit je nadvišen kacigon okrunjenom zidanom krunom. Plašt desno plavo-srebrni, lijevo plavo-zlatni.
Svečana zastava dimenzija 150×150 cm opšivena je zlatnim resama i ima tri zlatna repa. Normalna zastava zadržava isti oblik, ali bez zlatnih resa.



Hrvati

Nacionalni savet hrvatske nacionalne manjine, Hrvatsko nacionalno vijeće

[Hrvati] [Normal] 1:2 [Hrvati]
Prihvaćena: 11. lipnja 2005.
Izvor: "Konačno zastava", Z.P., Hrvatska riječ, br. 123
"Aleksandar David, autor nacionalnih simbola hrvatske zajednice u SiCG", Hrvatsko nacionalno vijeće, www.hnv.org.yu 13.06.2005.
www.hnv.org.yu
Dizajn: Aleksandar David

Zastava je jednaka zastavi Republike Hrvatske s koje je izostavljena "kruna" od pet povijesnih grbova iznad šahovnice, dakle zastava je vodoravna trobojnica crveno-bijelo-plavo s grbom u sredini. Grb je šahirano crveno i srebrno.



Mađari

Nacionalni savet mađarske nacionalne manjine, Magyar Nemzeti Tanács

[Mađari] [Normal] 2:3
Prihvaćena: 23. rujna 2005.
Izvor: www.mnt.org.yu

Zastava je jednaka zastavi Republike Mađarske s mađarskim nacionalnim grbom u sredini.



Makedonci

Nacionalni savet makedonske nacionalne manjine, Националниот совет на Македонците

[Makedonci] [Normal] 1:2 [Makedonci]
Prihvaćena: 11. veljače 2006.
Izvor: Info Valentin Popovski, FOTW, 19.02.2006.

Grb Makedonaca u SCG je u zlatno obrubljenom okruglom crvenom štitu zlatno sunce iz VergineI kako ve originalno predloženo za makedonsku zastavu 1992. godine s plavim cenrtalnim elementima. Zastava je crvena s grbom u sredini.



[Prethodna stranica: Srbija i Crna Gora, 2002. - 2006.][FAME Glavna stranica][Indeks stranica][Abecedno kazalo][Kronološko kazalo][Šta je novo?][O FAME-u][Druge stranice o zastavama][Reakcije][This page is available in English too: Serbia and Montenegro - Ethnical Minorities][Nema slijedeće stranice]

[banner]  

Primi e-mail
kada su ove
stranice osvježene?

[vexicro]

Flags of the World

The FAME. Copyright © 1996-2006 by Željko Heimer. Sva prava pridržana.