Primi e-mail kada su ove stranice osvježene? |
[vexicro] |
Flags of the World |
Stranica kreirana: 15. prosinca 2007. Posljednja promjena: 7. veljače 2018. |
Ova stranica je u izradi! Linkovi i slike mogu nedostajati! Podaci prikazani na ovoj stranici nisu nužno ispravni! |
The FAME su stranice posvećene sustavnom i znanstvenom proučavanju zastava i grbova. Ti simboli često nose snažne političke i druge poruke. Prikazivanje takvih simbola ovdje ne znači da autor podržava ideje koje oni predstavljaju. |
Ove stranice pohranjuju se u digitalnom arhivu NSK. |
Nacionalne manjine koje žive u Republici Hrvatskoj izrijekom su navedene u preambuli Ustava RH "Srbi, Česi, Slovaci, Talijani, Madžari, Židovi, Nijemaci, Austrijanaci, Ukrajinaci, Rusini i drugi". U izborima za Sabor sudjeluju predstavnici sljedećih manjina: Srba, Mađara, Talijana, Čeha, Slovaka, Austrijanaca, Bugara, Nijemaca, Poljaka, Roma, Rumunja, Rusina, Rusa, Turaka, Ukrajinaca, Vlaha, Židova, Albanaca, Bošnjaka, Crnogoraca, Makedonaca i Slovenaca. Na nižim razinama također se biraju predstavnici manjina prema zastupljenosti pojedine manjine u jedinici lokalne uprave i samouprave. Pitanje znamenja i simbola nacionalnih manjina sustavno je rješeno Ustavnim zakonom o pravima nacionalnih manjina (Narodne novine, 155/2002). Zakon osigurava pravo na slobodnu uporabu simbola - grba, zastave i himne, zajedno sa simbolima Republike Hrvatske (čl. 14). Simbole svake manjine usvajaju koordinacije vijeća nacionalne manjine dotične manjine (najviše tijelo manjinskih predstavnika pojedine manjine u Hrvatskoj), uz suglasnost Savjeta za nacionalne manjine, vladine institucije koja radi na pitanjima manjina (čl. 33). Do sada su svoje simbole na ovaj način oslužbenile samo neke manjine, dok neke svoje simbole tradicionalno koriste i bez provođenja ove procedure. Neke manjine za sada ne koriste nacionalne simbole.
U nekim slučajevina propisana manjinska zastava razlikuje se od matične nacionalne zastave samo u razmjeru (tipično 1:2 za zastave u Hrvatskoj prema 2:3 u domovini), ali tome nije namjera stvaranje razlike između tih dviju zastava, već se radi o tome da se veličina manjinske zastave prilagodi veličini hrvatske nacionalne zastave uz koju se redovito ističe.
Prema napisu u Vjesniku (21.08.2007, str. 4) jedine dvije manjine koje su do tada provele postupak odobrenja svojih simbola prema zakonu iz 2002. godine su Srbi i Česi, iako se i za ostale očekuje da će to učiniti u dogledno vrijeme.
1:2 |
Grb i zastava Bpošnjaka u hrvatskoj u temelju su jednaki grbu i zastavi Republike Bosne i Hercegovine, kakva se koristila od 1992. do 1998., a on onda se smatra zastavom Bošnjaka u Bosni i hercegovini i u inozemstvu. Grb je povijesni grb bosanskog kralja Tvrtka u plavome srebrna kosa greda između šest zlatnih ljiljana, a zastava je bijela s grbom u sredini.
2:3 |
Zastava Čeha jednaka je zastavi Češke Republike: bijelo-crvena dvobojnica s plavim trokutom uz koplje koji doseže trećim vrhom do sredine zastave. Znak je štit sa tri polja: crvenim, bijelim i plavim, u dnu kojeg je dio crveno-bijele šahovnice. U sredini se nalazi srebrni lav. Iznad štita je u zlatnoj vrpci natpis "Češi v Republice Chorvatsko/Česi u Republici Hrvatskoj".
1:2 |
Grb Rusina u Hrvatskoj je raskoljen desno u plavom tri zlatne grede i lijevo u srebrnom uspravljeni smeđi medvjed i u zaglavlju crveno-srebrni kvadrati. Ovo je tadicionalni grb Rutenije (znane i kao Zakarpatska Ukrajina) kakav je ustanovljen 1920 za jedan od sastavnih dijelova Čehoslovačke, a danas ga koriste Rusini širom svieta; nadvišen crveno-bijelim kvadratima koji simboliziraju njihovu hrvatsku domovinu. Iako postoji opća rusinska zastava koja je plavo-bijelo-crvena trobojnica kod koje je plava pruga dvostruko šira, u mnogim zemljama (npr. Ukrajina, Srbija) Rusini koriste zastavu zemlje domaćina s rusinskim grbom u sredini. Tako je i zastava Rusina u Hrvatskoj crveno-bijelo-plava trobojnica s grbom u sredini.
1:2 |
Zastava Srba u Hrvatskoj crveno-plavo-bijela je trobojnica bez ikakvih drugih simbola. Grb nije usvojen. Zastava je slična narodnoj zastavi Republike Srbije, no bez grba i u razmjeru 1:2 (u odnosu na onu Srbije koja je 2:3).
1:2~ |
Zastava koju koriste Talijani, uglavnom u Istri, Kvarneru i Zadru, određena je Statutom Talijanske unije, organizacije Talijana u Hrvatskoj i Sloveniji, a jednaka je zastavi matične države, Republike Italije. U praksi, zastava se koristi u razmjeru 1:2, koji odgovara razmjerima ostalih zastava koje se itiču zajedno s njom, u pravilu, zastava Republike Hrvatske te lokalne zastave županija, gradova ili općina. Iako ova zastava nije )još?) službeno potvrđena u skladu sa zakonom iz 2002. godine, ona se koristi u gradovima i općinama sa značajnom talijanskom populacijom zajedno s nacionalnom zastavom i lokalnim zastavama po tradiciji već od osnivanja Republike Hrvatske. Praksa isticanja talijanske zastave zajedno s ostalim zastavama uvedena je nakon 2. svjetskog rata, iako je u tom periodu, do 1990. zastava uključivala u sredini i žuto obrubljenu crvenu peterokraku zvijezdu.
Primi e-mail kada su ove stranice osvježene? |
[vexicro] |
Flags of the World |